Altına Nasıl Yatırım Yapılır?

“Hisse yatırımına nasıl başlanır?” “Borsaya nasıl yatırım yaparım?” “Altın alsam mı, satsam mı?” Okurlarımızdan en çok aldığımız soruların başında yatırım konuları geliyor. İnsanlar parasını değerlendirmek istiyor. Paraları kendileri için çalışsın istiyorlar. Nasıl olacağını ise Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte’ye sizin için sorduk. Işık Ökte’den parasını çalıştırmak isteyenlere yatırım tavsiyeleri…


“Altının yatırım aracı olmadığını düşünen birisi olarak bu soruya cevap vermek benim için kolay değil. Altına yatırım yapmak isteyenlere verebileceğim tavsiye, yatırım sepetlerinde %10′u geçmeyecek şekilde ayarlayabilecekleri emtia yatırım fonları içinde altına yer vermeleri.

Emtia yatırım fonlarının içinde değerli metaller belirli bir yüzde tutar, bu değerli metallerin içinde altın belirli bir yüzde tutar. Altın yatırımcıları doğrudan İstanbul Borsası’ndan altın almak yerine yatırım fonu alarak strateji geliştirebilirler.

Ancak şu anda (Ağustos 2013) altına yatırım yapmak, emtia fonu almak için kesinlikle uygun bir zaman değil. ABD para politikalarındaki belirsizlik, buna izin vermiyor. Altına şu anda kısa vadeli bir enstrüman olarak bakmak daha doğru olacaktır. Bireysel yatırımcılar altına bir alım satım aracı olarak yaklaşarak, 1250′den alıp 1300′e satıp %2-%3′lük günlük oynamalar ile kar edebilecekleri alım satımlar yapmalılar.

Bu yazıyı paylaşın

PinIt
 
Özlem Denizmen ve Para Durumu içeriklerinden haberdar olmak için kaydolun:
E-Posta: