Askerlik Borçlanması Nedir? Nasıl Yapılır?

askerlik borclanmasi

Askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışan kişiler askere gidince sigortalılık halleri son bulduğundan, sigorta prim gün sayıları da artmamaktadır. Sigortalılar üzerinde olumsuz bir durum olan bu konunun olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için askerlik borçlanması denilen, kişiye prim gün sayılarını doldurmada kolaylık sağlayan uygulama ortaya çıkmıştır. Askerlik borçlanması yanlız askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışan kişilere değil, askere gitmeden önce hiçbir kurumda sigortalı olarak çalışmamış kişilere de kolaylıklar sağlamaktadır.

Askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmış kişiler emeklilik yaş şartını sağlayıp yeterli prim ödeme gün sayısını sağlayamadığından emekli olamazlarsa, eksik primlerini askerlik borçlanması yaparak tamamlayabilirler.

Askere gitmeden önce kişi sigortalı olarak bir işletmede çalışmamışsa, askerlik borçlanması yaparak sigorta başlangıç tarihini yaptığı askerlik süresi kadar geriye çekebilir. Örneğin 6 ay askerlik yapıp askerden önce kişinin sigorta girişi yapılmamamışsa, kişi askerlik borçlanmasıyla sigorta girişini 6 ay geriye çekebilir. Bu sayede hem 6 ay primine eklenir, hem de erken emekli olabilir.

Prim gün sayıları eksik olan kişilerin askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmış ya da çalışmamış olmalarının bir önemi yoktur. İki durumda da askerlik borçlanması prim gün sayılarını arttırıcaktır.

Askerlik borçlanması en fazla askerlik süresi kadar yapılabilir. Yani 6 ay askerlik yapmış biri 9 ay askerlik borçlanması yapamaz.

Askerlik borçlanması yapılmadan önce iyice araştırılmalı, kişiye avantaj sağlıyorsa yapılmalıdır.

Askerlik borçlanması yapacak kişiler bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) gidip detaylı bilgi edinebilirler. Ne kadar ücret ödeyecekleri hakkında bilgi alabilirler.

Askerden muaf olan ya da askerliğini yapmayanlar askerlik borçlanması yapamazlar.

Bu yazıyı paylaşın

PinIt
 
Özlem Denizmen ve Para Durumu içeriklerinden haberdar olmak için kaydolun:
E-Posta: