Çalışan Kadınların Doğum ve Süt İzni Nasıl Düzenlenmiştir?

Kadınların işe devam ettikleri süre içerisinde çocuk sahibi olması ve bunun sonucu yasada belirtilen doğum izni ve süt izni gibi haklardan yararlanması pek çok kişinin merak ettiği bir konu. Bu yazımızda bu konuya değinmek istiyoruz.

Toplam 16 hafta

Tekil gebeliklerde doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretsiz doğum izin hakkı vardır. Çoğul gebeliklerde ise doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 8 hafta  olmak üzere toplam 18 hafta ücretsiz doğum izni hakları vardır. Hamile kadınlar isterlerse doktor raporuyla doğumdan önceki 3. haftaya kadar çalışabilir, kullanmadıkları doğum öncesi izinlerini doğum sonrası izin sürelerine ekletebilirler.

Erken doğum halinde ise, doğumdan önce kullanamadıkları izin süreleri, doğum sonrası sürelere eklenir.

Çocuğu 1 yaşını doldurana kadar, günde 1.5 saat süt izinleri vardır. Hangi saatleri çocuğuna ayıracağına çalışan karar verir. Bu süre günlük çalışma saatinden sayılır.

6 ay ücretsiz izin

Kadın çalışanların isterlerse doğum izninden sonra 6 ay ücretsiz izin hakları vardır. Fakat bu süre yıllık izin ve kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz.

Doğum parası

Sigortalıya, doğum öncesi 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta; çoğul gebeliklerde ise doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere, toplam 18 hafta çalışmadan geçen doğum izinleri boyunca doğum parası ödenir.

Doğum parasını almak için sigortalı kişinin;

# Doğum olayının gerçekleşmesi,
# Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primininin bildirilmiş olması,
# İstirahat başladığında sigortalılığın sona ermemiş olması,
# İstirahatlı sürede işyerinde çalışılmaması gerekir.

Bu şartları sağlayan kadınlar günlük brüt ücretin 2/3’ünü doğum parası olarak alırlar. 16 haftalık doğum izni süresince 112 günlük ücret, 18 haftalık çoğul gebelik süresince ise 126 günlük ücret alırlar.

İsveç’de 68 hafta süt izni!

Türkiye’de süt izninin 18 haftaya çıkması bile patron camiasının tepkisini çekerken, dünya çapında çok daha çarpıcı örnekler görülüyor.

Almanya, Fransa, İspanya gibi AB ülkeleri izni 14-16 hafta ile sınırlı tutsa da, bu süre zarfında yeni anneye aldığı ücretin tamamının aynen ödenmesini istiyor.

Süt izninin en uzun süreli tanındığı coğrafya ise İskandinavya ülkeleri. Sosyal haklara verdikleri önemle tanınan Danimarka, Norveç ve İsveç, süt izninde de anneden yana. İsveç’de 68 hafta, Norveç’te 56 hafta, Danimarka’da ise 52 hafta süt izni söz konusu. Hatta bu ülkeler babanın da doğum sonrası izin almasını yasalarla zorunlu kılıyor.

Hangi Ülkede Ne Kadar Süt İzni Veriliyor?

Bu yazıyı paylaşın

PinIt
 
Özlem Denizmen ve Para Durumu içeriklerinden haberdar olmak için kaydolun:
E-Posta: