Kredi Kartı Numarası Nedir?

Kredi Karti Numarasi

Kredi kartlarımızın üzerindeki 16 haneli rakam, kredi kartı numaramızdır ve kartımızla ilgili göründüğünden çok daha fazla bilgiyi taşır. Ne tür bir kart olduğu, sahibinin kim olduğu, hangi banka tarafından verildiği… Özel bir numaralandırma sistemi olan ANSI Standard X4.13-1983’ü kullanan kredi kartlarında her rakamın bir vazifesi vardır ve kesinlikle rastgele bir şekilde oraya yerleştirilmiş değildir.

Kredi kartlarının ilk numarası hangi ödeme sistemini kullandığını gösterir. Visa kullanan kartlar için bu rakam 4, Mastercard için 5’tir. Yurtdışında kullanılan ödeme sistemlerinin çeşitliliğinden dolayı yabancı kredi kartlarının numaralarının ilk hanesi farklılıklar da gösterir. Örneğin American Express için ilk rakam 3, Discover Card için 6’dır.

Mastercard ve Visa Nedir? Farkları Nelerdir?

Visa kartlar için 2. ve 6. haneler arasındaki bölüm banka numarasıdır. Bu rakamlar kartın hangi banka tarafından verildiğini gösterir. 7. ve 15. haneler arasındaki bölüm ise bizim banka tarafından verilen hesap numaramızdır. Hesap numaramızın okunması ile saniyeler içerisinde kimlik doğrulaması yapılır. Son 16. rakam ise “check digit” adı verilen bir güvenlik numarasıdır. “Luhn” veya “Mod 10” gibi yöntemler kullanan bu rakam algoritmik bir şekilde kredi kartı numarasının geçerli olup olmadığını kontrol eder.

Mastercard’lar için ise ilk rakamdan sonrası daha komplikedir. Ödeme sistemini simgeleyen ilk rakamı takip eden bölüm yine banka numarasıdır ancak her kart için aynı aralıkta değildir. Mastercard kredi kartlarının ikinci numarası her zaman 1-5 arasında olmalıdır. Duruma göre 2. ve 3. rakamlar veya 2. rakam ile 4. rakam arasında kalan, 2. rakam ile 5. rakam arasında kalan ya da 2. rakam ile 6. rakam arasında kalan bölümler banka numarasını simgeler. Yani Mastercard’lar için her zaman banka numarasının son hanesi 6. hane olmak zorunda değildir.

Banka numarasının ardından 15. haneye kadar kalan kısım müşteri numarasıdır. Mastercard kredi kartları için de son hane güvenlik numarası anlamına gelir.

Kartlarınla Mucize Yarat / Kredi Kartı Ehliyetiniz Var Mı?” Kitabını Almak İçin Tıklayın

Kredi Kartı Numarası İle İlgili İlginç Gerçekler
-Kredi kartı son kullanma tarihi kredi kartı içindir, kredi kartı numarası için değil. Son kullanma tarihinden sonra da numaranızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Yeni kartınız da aynı numara ile teslim edilecektir.

-Kredi kartı numaraları her zaman 16 haneli değildir. Örneğin Visa’nın eskiden bastığı ve halen yeni sisteme taşımadığı 13 haneli kartlar vardır. 13 hane olsa bile kartların algoritması aynıdır. American Express kartların rakamları ise 15 hanelidir.

Bu yazıyı paylaşın

PinIt
 
Özlem Denizmen ve Para Durumu içeriklerinden haberdar olmak için kaydolun:
E-Posta: