Kredi Kartından Nakit Çekmek Hangi Durumlarda Gerekli?

Para Durumu olarak Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko‘yla kredi kartları ve kartlı ödeme sistemleriyle ilgili keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.


Kredi kartı özellikle ülkemizde çoğu kişi nakit çekmek için kullanılıyor. Soner Canko nakit avansın hangi durumlarda gerekli olduğuna dair ipuçlarını paylaştı:

“Kredi kartı nakit avansı aslında çok iyi hizmet, ama tabi doğru kullanılırsa! Şöyle ki bir pazar akşamı cebinizde paranın bittiğini ve maaşınızın pazartesi günü yatacağını biliyorsanız, bir geceliğine de olsa nakit avans çekiyor olmanız müthiş bir kolaylık. Veya yanınıza nakit almayı unuttuğunuz bir akşam, ertesi gün döviz bozup yerine koyabileceğiniz bir para yerine nakit avans çekebiliyor olmanız bir avantajdır.

Ama ben hep şöyle düşünüyorum; nakit avans hep bir aydan kısa fonlama ihtiyacı olanlar için iyi bir çözüm. Daha uzun vadeli finansman ihtiyacı olanlar ise ailesinden almak, birikimlerinden karşılamak veya tüketici kredi çekmek gibi daha farklı çözümlere gitmeli. Ama nakit avans bir aya kadar olan acil nakit ihtiyaçlarımızı, ay içindeki nakit iniş çıkışlarımızı kontrol etmek için hem ekonomik hem de çok kolay bir araç.

Bu arada şunu da söyleyeyim; kredi kartlarını toplumda hep bir kredi aracı olarak tanıyoruz. Oysa kartlar bizim için bir ödeme aracı. Dolayısıyla bir kartları hiç bir zaman kredi çekmek veya nakit avans çekmek için özendirmiyoruz. Dolayısıyla nakit avans bu ödeme aracının ek bir özelliğidir, asli amaç kesinlikle nakit avans kullandırmak değildir.”

Bu yazıyı paylaşın

PinIt
 
Özlem Denizmen ve Para Durumu içeriklerinden haberdar olmak için kaydolun:
E-Posta: