Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?


Kredili mevduat, bankada paramız olmadığı halde bankadan para çekmemizi sağlayan hesap türüdür. Bu hesap sayesinde insanlar ihtiyaç anında her an bu hesaptan para çekebilirler. Kredili mevduat hesabı (KMH) bir mevduat hesabıyla ilişkilendirilerek açılır ve hesap sahibinin hesabında para bulunmadığı durumlarda para çekmesine veya ödeme yapmasına olanak sağlar.

Kredili mevduat hesabını hesap sahibi olduğunuz bir bankanın şubesine nüfus cüzdanı fotokopisi ve gelir belgesi ile beraber başvurarak açtırabilirsiniz. Söz konusu bankada maaş hesabınız varsa, gelir belgesine de gerek yok. Değerlendirme sonucunda gelirinizin belli bir oranında limite sahip kredili mevduat hesabı şahsınıza tanınır.

Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus var: Bu hesaplar bankalar tarafından çok kısa süreli, küçük çaplı ihtiyaçlar için oluşturulmuştur ve faiz oranları çok yüksektir. Eskiden bu faiz oranı bankaların inisiyatifi ile belirleniyordu, ancak şu anda BDDK aldığı karar ile bu oranın Merkez Bankası’nın kredi kartları için belirlediği azami faiz oranlarını geçemeyeceğine karar verdi. Bu düzenlemeye rağmen KMH halen yüksek bir faiz oranı ile işlemektedir. Bu nedenle çok acil durumlar haricinde bu hesabın kullanılmaması tercih edilmedir.

Bu yazıyı paylaşın

PinIt
 
Özlem Denizmen ve Para Durumu içeriklerinden haberdar olmak için kaydolun:
E-Posta: