Küçük Yatırımcı Nasıl Yatırım Yapmalı?

“Hisse yatırımına nasıl başlanır?” “Borsaya nasıl yatırım yaparım?” “Altın alsam mı, satsam mı?” Okurlarımızdan en çok aldığımız soruların başında yatırım konuları geliyor. İnsanlar parasını değerlendirmek istiyor. Paraları kendileri için çalışsın istiyorlar. Nasıl olacağını ise Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte’ye sizin için sorduk. Işık Ökte’den parasını çalıştırmak isteyenlere yatırım tavsiye…


“Küçük yatırımcıların sık sık karşılaştıkları bir sorun var: “Şu araca yatırım yapmak istiyorum ama yeterli param yok.” Bu sorunla karşılaşan yatırımcı düşük maliyetli olan ve parasını katlayabileceğine inanadığı spekülatif hisse senetlerine yöneliyor. Bu kesinlikle doğru bir strateji değil. Aksine bu tutum çok büyük felaketlere yol açabilir. Spekülatif aracın değeri sıfıra inebilir ve yatırımcı tüm parasını kaybedebilir.

Bu noktada yatırımcının kaç yaşında olduğu çok önemli. Eğer henüz 20′li, 30′lu yaşlardaysa, risk alacak potansiyeli var demektir. Bu yaşlardaki yatırımcılar, daha riskli olarak gördüğümüz hisse senetlerine daha yüksek orandan yatırım yapabilir.

50 yaş üzeri küçük yatırımcılara ise sabit getiri, tahvil, yatırım fonları öneriyorum. Ancak burada emtiaların da mutlaka yatırım stratejisine dahil edilmesi gerektiğine inanıyorum. Emtia olarak sadece altından bahsetmiyorum. Emtia yatırım fonunu öneriyorum. Portföy yönetim şirketlerinin, aracı kurumların, bankaların gerçekten çok iyi yatırım fonları var. Fazla bilgisi olmayan küçük yatırımcılar mutlaka yatırım danışmanlarına ve bankalarına başvurarak bu fonlar hakkında bilgi almalı.

Bu yazıyı paylaşın

PinIt
 
Özlem Denizmen ve Para Durumu içeriklerinden haberdar olmak için kaydolun:
E-Posta: